Omnia, 1906-1912
De firma Omnia Engineering Works, Houwing & Co hield zich bezig met de fabricage van en de handel in motorboten en losse motoren. Het bedrijf was eerst gevestigd aan de Leuvehaven te Rotterdam, maar verhuisde kort daarop naar de Reederijstraat 2 in Rotterdam. In 1906 werd een aanvang gemaakt met de fabricage van auto's, deze werden waarschijnlijk gemaakt in een fabriekje aan de Oostkousdijk 16 te Rotterdam. Het was een Belgisch ontwerp in licentie gemaakt, een auto waarvan de productie gestopt was, maar van welk merk is onbekend.
Reederijstraat 2
(bron: Gemeentearchief Rotterdam)
Omnia had een stand op de RAI-tentoonstelling van februari 1907. Hier stonden diverse Omnia chassis, maar deze kwamen waarschijnlijk nog kant-en-klaar uit België. Een maand later, in maart 1907 exposeerde de firma E. Branbergen met Omnia op de Haagsche Rijwiel- en Automobiel-tentoonstelling (klik op de foto voor een vergroting) in de Haagse Dierentuin. De auto's staan op banden van het merk 'Persan'.
Advertentie uit 1907 (klik voor een vergroting)
Omnia verhuisde in 1908 van Rotterdam naar Voorburg.

In 1909 kwam Omnia met een auto waarvan de nieuwe motor ontworpen was door Laviolette. Volgens een oud-medewerker van zowel Omnia als "Trompenburg", namelijk R. Poppenk, stond Laviolette werktekeningen af aan Omnia. Waarschijnlijk leverde Spyker ook andere onderdelen. Onduidelijk is of Laviolette bij Omnia in dienst trad of dat hij werd geleend van Spyker. Hoewel alle montage werkzaamheden in de fabriek te Voorburg plaatsvonden, is het mogelijk dat de Omnia’s van 1909 en daarna niets meer waren dan assemblageproducten. Het chassis werd bijvoorbeeld geleverd door de Belgische firma Dyle & Bacalan.




advertentie maart 1909
advertentie mei 1909
Omnia 1910
Vanaf 1910 ging het bergafwaarts met Omnia en in 1912 werd het bedrijf geliquideerd. Van 1906 tot 1912 zijn er tussen de 50 en 100 auto’s gebouwd, maar Omnia werd vooral bekend door de taxi’s die zij leverde aan de HATO, de Haagse Auto Taximeter Onderneming.
De fabriek werd overgenomen door de machinefabriek Enkes N.V. (Eerste Nederlandse Kogellager en Schroevenfabriek), te Voorburg. (klik op de link voor de geschiedenis van Enkes)
Hoewel er geen auto’s meer gebouwd werden bleef Enkes zich met allerlei toeleveringen op de auto- en garageindustrie richten. Ook kon men er terecht voor het reviseren van automotoren. (klik op beide foto's voor een vergroting)

Bronnen:
Lammerse, Jan: "Autodesign in Nederland”
Vinne, Vincent van der: “Spyker”, blz 136/137/139
Wallast, Martin: een artikel in Het Automobiel nr. 11, februari 1981, blz. 20-23
